Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością taka sytuacja ma miejsce w branżach technologicznych, tam już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Jednak identyczna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost pensji. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie obserwowany jest systematyczny wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku liczba ludzi bez pracy może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu osób, postęp technologiczny i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na stopę bezrobocia. Takie hasła można usłyszeć już od XIX wieku, a cały czas mimo wykorzystywania wielu maszyn i urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.