Na pracowaniu duża część z nas spędza dużą część życia, czasami będzie to nawet do kilkunastu w ciągu doby. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z najbliższymi. Ciągłe napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie także na zdrowie danej osoby.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, czasami trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze trzeba mieć pewność, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego się pracuje, czy to co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Natomiast jeśli dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, zaczyna brakować jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej zawodowej przyszłości.
W pierwszej sytuacji niejednokrotnie wystarczy znaleźć inną firmę, żeby sytuacja się poprawiła. Przypadek drugi przeważnie się wiąże z przekwalifikowaniem, które bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a zdobyte umiejętności stają się zbędne. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy sporej liczby osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowej zmiany swojego zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, dużo zależy bowiem od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. W specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat do uzyskania biegłości, lecz w dużej części przypadków wystarczy parę miesięcy.
Ważną rzeczą będzie też to, kto może służyć pomocą w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy zająć się tym samemu, czy jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można zastanowić się nad spotkaniem z doradcą zawodowym, dość często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość zawodowych konsultacji.