W pracy duża część z nas spędza dużą część życia, w wielu przypadkach może to nawet być kilkanaście na dzień. Dlatego też to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w dużym stopniu na reszcie spraw, wypoczynku czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia danej osoby.
W momencie gdy trudno już zapanować nad wszystkim, to być może nadszedł już czas żeby pomyśleć o zmianach, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze trzeba mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego się pracuje, czy też co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku pracownik nie widzi żadnych pozytywów, będzie brakowało jakiejkolwiek motywacji do rozwijania się i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek przeważnie wystarczy poszukać innego pracodawcy, żeby sytuacja się poprawiła. Drugi przypadek wiąże się najczęściej z przekwalifikowaniem, które wcale nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a umiejętności, które się zdobyło idą w odstawkę. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do pełnej zmiany zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, dużo zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne kilka lat aby osiągnąć biegłość, ale w licznych przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Ważnym aspektem będzie także to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu się tym zająć, czy wykorzystać profesjonalną pomoc. Można się zastanowić nad spotkaniem z zawodowym doradcą, dość często również na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.