<!–more–>Przez ostatnie lata firmy zaczynają mieć zwiększające się problemy z wyszukaniem wykwalifikowanych ludzi do pracy, obecnie taki problem ma prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu państwach, zaś Polska jest sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to efektem kilku powodów i na pewno z takiej sytuacji cieszą się sami pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, jak również inżynierów i specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o światowym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, stawiającym pośród poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy jest trudne, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od paru lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest bardzo szeroka i obejmuje dużo zawodów. Tak więc szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się także spawacze, stolarze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, głównie ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – najróżniejsze hotele i restauracje także łatwo mieć nie będą jeżeli mają w planach zatrudnić porządne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często można zobaczyć w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi przede wszystkim będą podwyżki wynagrodzeń.