Na pracowaniu większość osób spędza sporą część swojego życia, licznych przypadkach jest to nawet kilkanaście dziennie. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy bardzo się odbija na reszcie spraw, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Ciągłe napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na zdrowie danego pracownika.
W momencie gdy trudno już zapanować nad wszystkim, to być może najwyższa pora pomyśleć o jakiś zmianach, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy problemy sprawia szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy też co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Natomiast jeśli dana osoba bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z wykonywanej pracy, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji pracownik nie widzi żadnych pozytywów, zaczyna brakować chęci do rozwijania się i planowania swojej zawodowej przyszłości.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację w wielu przypadkach wystarczy znaleźć inną firmę, żeby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi wiąże się ze zdobyciem nowego zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy wielu osób zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do pełnej zmiany zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, sporo będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne parę lat aby osiągnąć biegłość, lecz w wielu przypadkach może wystarczyć parę miesięcy.
Istotnym aspektem będzie także to, kto może służyć pomocą w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Można zastanowić się nad rozmową z doradcą zawodowym, często również na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość zawodowych konsultacji.